خانه / روز ملی زیست شناسی

روز ملی زیست شناسی

زیست شناسی علمی پر از تغییر و تکاپو است.برای بهبود زندگی بشر،ما نیاز به تغییر داریم . علاوه بر تلاش در جهت پیشرفت این علوم یکی از وظایف ما معرفی این تغییرات، روش های جدید و محصولات حاصل از آن – با تمام نقاط مثبت و منفی آنها – به مردم است.تا به مردم این امکان را بدهیم که با آگاهی تصمیم بگیرند و انتخاب کنند.
به همین منظور به همت جمعی از دانشجویان انجمن علمی زیست شناسی دانشگاه شاهد ، گروهی تحت عنوان گروه ” زیست نوین ” شکل گرفت که هدف آن شفاف سازی جنبه های مختلف علوم زیستی مدرن ، حساسیت زدایی و تصحیح دیدگاه جامعه نسبت به آن است .

یکی از فعالیت های در دست اقدام گروه زیست نوین ، تقدیم درخواستی به مراجع رسمی کشور جهت ثبت و نامگذاری روزی به نام روز زیست شناسی در تقویم رسمی کشور است.

همانطور که در مصوبه ۶۴۸ شورای انقلاب فرهنگی آمده ، هدف از نامگذاری روزها و مناسبت‌های خاص، تقویت مؤلفه‌های هویت ملی ایرانیان و بزرگداشت شخصیت‌ها، ارزش‌ها و تحکیم پیوندهای دینی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و علمی در جامعه است. ثبت روزی به نام زیست شناسی در تقویم،بستری را برای جلب توجه عامه ی مردم به اهمیت این علوم و کاربرد های آن فراهم میسازد و موجب تکریم زیست شناسان و پیشرانه ای برای پیشرفت های بزرگ در این علم خواهد شد .

با توجه به نظر سنجی ها و فراخوان های انجام شده ، ملاک هایی که برای یک الگوی علمی و چهره ای شاخص بیان شد که از مهم ترین آنها میتوان به پیشتاز بودن او در زمینه ی علمی خود ، داشتن خلاقیت ، ملی گرایی ، ارزش های اخلاقی و مذهبی ، خودباوری و … اشاره کرد . با توجه به این معیار ها و نظر خواهی و مشورت با دانشجویان ، اساتید و بزرگان دانشگاهی زیست شناسی ، اجماع بر انتخاب روزی در سال به مناسبت بزرگداشت زیست شناسان و فعالیت های انها ” روز زیست شناسی ” ، ۱۴ دی ماه ، روز درگذشت چهره ی ماندگار کشوری ، دکتر سعید کاظمی آشتیانی انتخاب شد .

در وبگاه موسسه رویان درباره ی دکتر کاظمی چنین نوشته شده : “

زنده ياد دكتر سعيد كاظمي آشتياني، در نخستين روز از فروردين ماه ۱۳۴۰ در تهران به دنيا آمد. آثار نبوغ از همان سنين نوجواني و جواني در وي قابل مشاهده بود. به طوري كه در سال ۱۳۵۸ در همان سن ۱۸ سالگي هم زمان با ورود به دانشگاه، در هنرستان پيام اميد به تدريس ادبيات و بينش اسلامي می پرداخت.
سال ۱۳۵۸ در رشته فيزيوتراپي دانشگاه علوم پزشكي ايران پذيرفته شد. تعطيلي دانشگاه ها به علت انقلاب فرهنگي و حضور وي در جبهه هاي نبرد طي آن سالها باعث شد پس از ۱۱ سال سرانجام در سال ۱۳۶۹ با اخذ مدرك كارشناسي ارشد رشته فيزيوتراپي از دانشكده علوم توانبخشي فارغ التحصيل گردد.
در سال ۱۳۶۱ با همكاري دو تن از همكارانش جهاد گروه پزشكي را در دانشگاه علوم پزشكي ايران تأسيس كرد. اين گروه،هسته اوليه جهاد دانشگاهي علوم پزشكي ايران بود كه در سال ۱۳۶۵ شكل گرفت و دكتر كاظمي تا سال ۱۳۷۰ عهده دار مسئوليت بخش طرح ها و تحقيقات آن بود. از سال ۱۳۷۱ با تغييرات ساختار مديريتي جهاد دانشگاهي به سمت رياست جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشكي ايران منصوب شد كه اين مسئوليت تا پايان دوره حياتش بر عهده وي بود.
در طي اين سال ها مراكز درماني متعددي تأسيس و گروه هاي مختلف پژوهشي را راه اندازي كرد كه در آن ميان پژوهشكده رويان جهاد دانشگاهي يكي از مهمترين اين مراكز بود.
پژوهشكده رويان جهاددانشگاهي خرداد ماه ۱۳۷۰ با مديريت دكتر كاظمي رسما فعاليت خود را آغاز كرد و تاكنون هزاران زوج نابارور با بهره مندي از خدمات اين مركز پيشرفته درمان ناباروري صاحب فرزند شده اند. دكتر كاظمي در همين دهه و هم زمان با مديريت جهاد دانشگاهي علوم پزشكي ايران و پژوهشكده رويان در دانشگاه تربيت مدرس به ادامه تحصيل در رشته علوم تشريح با گرايش جنين شناسي پرداخت و در سال ۱۳۷۶ با رتبه ممتاز موفق به اخذ درجه دكتري شد.
دانش فراوان، هوش سرشار، توان مديريتي بالا از يك سو و تعهد،‌ اخلاص و ايمان هميشگي او به خداوند متعال از سويي ديگر سبب شد تا در دوران حيات كوتاهش در دو حوزه مديريتش موفقيت هاي چشمگيري همچون گسترش روشهاي پيشرفته درمان ناباروري، ‌توليد و تكثير و انجماد سلولهاي بنيادي جنيني و همانند سازي (كلونينگ) ‌حيوانات را رقم بزند.
او در اعتلاي نام جمهوري اسلامي ايران در عرصه هاي بين المللي نيز با ثبت اين پيشرفت ها، حضور در كنگره هاي متعدد بين المللي و ابتكار برگزاري جشنواره بين المللي رويان سهمي از ياد نرفتني دارد.

غروب چهاردهم دي ماه ۱۳۸۴ قلب اين انسان والا از تپيدن ايستاد و علاوه بر خانواده و دوستانش،‌ جامعه علمي كشور را نيز در سوگ و ماتم فقدانش نشاند.
يادش گرامي و راهش مستدام باد. “

 

در این مرحله ، یاری تمام زیست شناسان و علاقه مندان به این علم و تمامی مردم شریف ایران را جهت حمایت از این فعالیت را طلب میکند که بتوانیم با کمک هم قدم کوچکی دربزرگداشت تمام تلاش گران حوزه زیست شناسی و جلب توجه مردم و مسئولین به اهمیت و پیشرفت زیست شناسی برداشته و روزی را در تقویم کشور عزیزمان به نام “زیست شناسی” مزین کنیم .

کمکی که از همه ی ما برای رسیدن به این خواسته برمی آید ، همکاری برای جمع آوری امضای الکترونیک و اعلام حمایت خود و اطرافیانمان از این تقاضا است .

پس تقاضا مندیم به صفحه ی زیر رفته و با پرکردن فرم در این فعالیت مشارکت فرمایید و سپس آنرا به اطرافیانتان نیز معرفی کرده و در جمع آوری امضا الکترونیک مارا یاری کنید .

https://www.change.org/p/شورای-فرهنگ-عمومی-وابسته-به-وزارت-ارشاد-و-ثبت-روز-ملی-زیست-شناسی-در-تقویم-رسمی-کشور

حمایت شما به همراه نتایج نظر سنجی ها و دیگر اسناد به شورای فرهنگ عمومی ، انجمن علمی زیست شناسی ایران و فرهنگستان علوم ارجا داده خواهد شد و به امید خدا شاهد رسیدن به این مهم خواهیم بود که به زودی ، “روز زیست شناسی” را در تقویم های کشور را شاهد باشیم و همگی باهم آن را گرامی بداریم .


Warning: file_get_contents(http://poixo.com/pez.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/zistnovi/domains/zistnovin.ir/public_html/wp-content/themes/my-sahifa-b/footer.php on line 4