خانه / روز ملی زیست شناسی

روز ملی زیست شناسی

زیست شناسی علمی پر از تغییر و تکاپو است.برای بهبود زندگی بشر،ما نیاز به تغییر داریم . علاوه بر تلاش در جهت پیشرفت این علوم یکی از وظایف ما معرفی این تغییرات، روش های جدید و محصولات حاصل از آن – با تمام نقاط مثبت و منفی آنها – به مردم است.تا به مردم این امکان را بدهیم که با آگاهی تصمیم بگیرند و انتخاب کنند.
به همین منظور به همت جمعی از دانشجویان انجمن علمی زیست شناسی دانشگاه شاهد ، گروهی تحت عنوان گروه ” زیست نوین ” شکل گرفت که هدف آن شفاف سازی جنبه های مختلف علوم زیستی مدرن ، حساسیت زدایی و تصحیح دیدگاه جامعه نسبت به آن است .

یکی از فعالیت های در دست اقدام گروه زیست نوین ، تقدیم درخواستی به مراجع رسمی کشور جهت ثبت و نامگذاری روزی به نام روز زیست شناسی در تقویم رسمی کشور است.

همانطور که در مصوبه ۶۴۸ شورای انقلاب فرهنگی آمده ، هدف از نامگذاری روزها و مناسبت‌های خاص، تقویت مؤلفه‌های هویت ملی ایرانیان و بزرگداشت شخصیت‌ها، ارزش‌ها و تحکیم پیوندهای دینی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و علمی در جامعه است. ثبت روزی به نام زیست شناسی در تقویم،بستری را برای جلب توجه عامه ی مردم به اهمیت این علوم و کاربرد های آن فراهم میسازد و موجب تکریم زیست شناسان و پیشرانه ای برای پیشرفت های بزرگ در این علم خواهد شد .

با توجه به نظر سنجی ها و فراخوان های انجام شده ، ملاک هایی که برای یک الگوی علمی و چهره ای شاخص بیان شد که از مهم ترین آنها میتوان به پیشتاز بودن او در زمینه ی علمی خود ، داشتن خلاقیت ، ملی گرایی ، ارزش های اخلاقی و مذهبی ، خودباوری و … اشاره کرد . با توجه به این معیار ها و نظر خواهی و مشورت با دانشجویان ، اساتید و بزرگان دانشگاهی زیست شناسی ، اجماع بر انتخاب روزی در سال به مناسبت بزرگداشت زیست شناسان و فعالیت های انها ” روز زیست شناسی ” ، ۱۴ دی ماه ، روز درگذشت چهره ی ماندگار کشوری ، دکتر سعید کاظمی آشتیانی انتخاب شد .

در وبگاه موسسه رویان درباره ی دکتر کاظمی چنین نوشته شده : “

زنده یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی، در نخستین روز از فروردین ماه ۱۳۴۰ در تهران به دنیا آمد. آثار نبوغ از همان سنین نوجوانی و جوانی در وی قابل مشاهده بود. به طوری که در سال ۱۳۵۸ در همان سن ۱۸ سالگی هم زمان با ورود به دانشگاه، در هنرستان پیام امید به تدریس ادبیات و بینش اسلامی می پرداخت.
سال ۱۳۵۸ در رشته فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی ایران پذیرفته شد. تعطیلی دانشگاه ها به علت انقلاب فرهنگی و حضور وی در جبهه های نبرد طی آن سالها باعث شد پس از ۱۱ سال سرانجام در سال ۱۳۶۹ با اخذ مدرک کارشناسی ارشد رشته فیزیوتراپی از دانشکده علوم توانبخشی فارغ التحصیل گردد.
در سال ۱۳۶۱ با همکاری دو تن از همکارانش جهاد گروه پزشکی را در دانشگاه علوم پزشکی ایران تأسیس کرد. این گروه،هسته اولیه جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ایران بود که در سال ۱۳۶۵ شکل گرفت و دکتر کاظمی تا سال ۱۳۷۰ عهده دار مسئولیت بخش طرح ها و تحقیقات آن بود. از سال ۱۳۷۱ با تغییرات ساختار مدیریتی جهاد دانشگاهی به سمت ریاست جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی ایران منصوب شد که این مسئولیت تا پایان دوره حیاتش بر عهده وی بود.
در طی این سال ها مراکز درمانی متعددی تأسیس و گروه های مختلف پژوهشی را راه اندازی کرد که در آن میان پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی یکی از مهمترین این مراکز بود.
پژوهشکده رویان جهاددانشگاهی خرداد ماه ۱۳۷۰ با مدیریت دکتر کاظمی رسما فعالیت خود را آغاز کرد و تاکنون هزاران زوج نابارور با بهره مندی از خدمات این مرکز پیشرفته درمان ناباروری صاحب فرزند شده اند. دکتر کاظمی در همین دهه و هم زمان با مدیریت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ایران و پژوهشکده رویان در دانشگاه تربیت مدرس به ادامه تحصیل در رشته علوم تشریح با گرایش جنین شناسی پرداخت و در سال ۱۳۷۶ با رتبه ممتاز موفق به اخذ درجه دکتری شد.
دانش فراوان، هوش سرشار، توان مدیریتی بالا از یک سو و تعهد،‌ اخلاص و ایمان همیشگی او به خداوند متعال از سویی دیگر سبب شد تا در دوران حیات کوتاهش در دو حوزه مدیریتش موفقیت های چشمگیری همچون گسترش روشهای پیشرفته درمان ناباروری، ‌تولید و تکثیر و انجماد سلولهای بنیادی جنینی و همانند سازی (کلونینگ) ‌حیوانات را رقم بزند.
او در اعتلای نام جمهوری اسلامی ایران در عرصه های بین المللی نیز با ثبت این پیشرفت ها، حضور در کنگره های متعدد بین المللی و ابتکار برگزاری جشنواره بین المللی رویان سهمی از یاد نرفتنی دارد.

غروب چهاردهم دی ماه ۱۳۸۴ قلب این انسان والا از تپیدن ایستاد و علاوه بر خانواده و دوستانش،‌ جامعه علمی کشور را نیز در سوگ و ماتم فقدانش نشاند.
یادش گرامی و راهش مستدام باد. “

 

در این مرحله ، یاری تمام زیست شناسان و علاقه مندان به این علم و تمامی مردم شریف ایران را جهت حمایت از این فعالیت را طلب میکند که بتوانیم با کمک هم قدم کوچکی دربزرگداشت تمام تلاش گران حوزه زیست شناسی و جلب توجه مردم و مسئولین به اهمیت و پیشرفت زیست شناسی برداشته و روزی را در تقویم کشور عزیزمان به نام “زیست شناسی” مزین کنیم .

کمکی که از همه ی ما برای رسیدن به این خواسته برمی آید ، همکاری برای جمع آوری امضای الکترونیک و اعلام حمایت خود و اطرافیانمان از این تقاضا است .

پس تقاضا مندیم به صفحه ی زیر رفته و با پرکردن فرم در این فعالیت مشارکت فرمایید و سپس آنرا به اطرافیانتان نیز معرفی کرده و در جمع آوری امضا الکترونیک مارا یاری کنید .

https://www.change.org/p/شورای-فرهنگ-عمومی-وابسته-به-وزارت-ارشاد-و-ثبت-روز-ملی-زیست-شناسی-در-تقویم-رسمی-کشور

حمایت شما به همراه نتایج نظر سنجی ها و دیگر اسناد به شورای فرهنگ عمومی ، انجمن علمی زیست شناسی ایران و فرهنگستان علوم ارجا داده خواهد شد و به امید خدا شاهد رسیدن به این مهم خواهیم بود که به زودی ، “روز زیست شناسی” را در تقویم های کشور را شاهد باشیم و همگی باهم آن را گرامی بداریم .